ZABRANA PRIBLIŽAVANJA I KOMUNIKACIJE SA OŠTEĆENIM
Author/s: Prof. dr Đorđe Đorđević,
Pages: 431-442
UDK: 343.852
DOI:
Abstract: Zabrana približavanja i komunikacije sa oštećenim je nova mera bezbednosti uvedena u naše krivično zakonodavstvo Zakonom o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika iz septembra 2009. Ova mera bezbednosti se po našem Krivičnom zakoniku može izreći osuđenom licu u slučajevima ako se opravdano može smatrati da bi prilaženje učinioca oštećenom i komuniciranje sa njim bilo opasno po oštećenog. Ona se sastoji u nekoliko zabrana koje sud može izreći osuđenom licu, a to su: zabrana učiniocu krivičnog dela da prilazi oštećenom na određenoj udaljenosti, zabrana pristupa učinioca u prostor oko mesta stanovanja oštećenog ili oko mesta u kome oštećeni radi, zabrana uznemiravanja oštećenog i zabrana komuniciranja sa oštećenim. U vezi sa samom sadržinom ove mere i uslovima za njenu primenu, a naročito njenim izvršenjem i kontrolom izvršenja postavljaju se brojna sporna pitanja od čijeg rešavanja zavisi u kojoj meri će novouvedena mera naći svoju primenu u praksi i ostvariti svoju svrhu.
Keywords: Krivični zakonik, krivične sankcije, mere bezbednosti, zabrana približavanja i komunikacije sa oštećenim, Zakon o prekršajima, Porodični zakon
References:
- Đorđević, Đ., Zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama, u publikaciji „Kaznena reakcija u Srbiji”, Beograd, 2011.
- Đorđević, Đ., Krivično pravo, posebni deo, drugo izdanje, Beograd, 2011.
- Đorđević, Đ., Prekršajno pravo, treće izdanje, Beograd, 2010.
- Đorđević, M., Đorđević, Đ., Krivično pravo sa osnovama privrednoprestupnog i prekršajnog prava, šesto izdanje, Beograd, 2010.
- Đorđević, M., Uslovna osuda i izmene krivičnog zakonodavstva, Jugoslovenska revija za kriminologiju i krivično pravo, br. 3/1990.
- Jovanović, S., Pravna zaštita od nasilja u porodici, Beograd, 2010.
- Jovašević, D., Krivično pravo, opšti deo, drugo izdanje, Beograd, 2010.
- Jovašević, D., Uloga mera bezbednosti u suzbijanju kriminaliteta, Zbornik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, br. 1-2/2010.
- Kokolj, M., Mere upozorenja, u publikaciji „Reforma opšteg dela KZ SFRJ i savremene tendencije u jugoslovenskom krivičnom pravu, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd, 1991.
- Lazarević, Lj., Neka sporna pitanja pred donošenje Krivičnog zakonika Jugoslavije, Jugoslovenska revija za kriminologiju i krivično pravo, br. 3/1995.
- Nouveau Code pénal, mode d’ emploi, “Documents” dirigé par J.C. Zyliberstein, Paris, 1993.
- Petrović-Mrvić, N., Alternativne krivične sankcije i postupci, Beograd, 2010.
- Pradel, Ž., Komparativno krivično pravo-sankcije, Beograd, 2009.
- Stojanović, Z., Krivično pravo, opšti deo, XVII izdanje, Beograd, 2010.
- Tejić, M., Pravna regulativa o nasilju u porodici u Srbiji i međunarodni standardi, Novi Sad, 2007.
- Ćirić, J., Đorđević, Đ., Sepi, R., Kaznena politika sudova u Srbiji, Beograd, 2006.
- Codigo penal con todas sus reformas comparados por articulos, Valencia, 2004.
- Škulić, M., Osnovni elementi normativne konstrukcije krivičnog dela nasilja u porodici-neka stručna pitanja i dileme, u publikaciji „Nasilje u porodici”, izd.
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Beograd, 2009.