„TVRDO JEZGRO LjUDSKIH PRAVA“ U PRAKSI USTAVNOG SUDA SRBIJE I EVROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA U STRAZBURU – Ustavnosudska zaštita u krivičnoj stvari
Author/s: Dragana Kolarić,
Pages: 9-57
UDK: 342.7(497.11)
341.231.14
DOI:
Abstract: U ovom radu ćemo se osvrnuti na ustavnosudsku zaštitu onih prava koja spadaju u tzv. „tvrdo jezgro“ ljudskih prava. Naravno, izložićemo i praksu ESLjP o istoj materiji što će nam dati mogućnosti za određene zaključke. Sagledano u svetlu člana 15. stav 2. EKLjP „tvrdo jezgro“ obuhvata: pravo na život (član 2 EKLjP), zabranu mučenja (član 3 EKLjP), zabranu ropstva i prinudnog rada (član 4 EKLjP), kažnjavanje samo na osnovu zakona (član 7 EKLjP) i pravo da se ne bude dvaput suđen ili kažnjen u istoj stvari (član 4 Protokola 7). Ovom prilikom autor se bavi zaštitom prava na život, zabranom mučenja, kažnjavanjem samo na osnovu zakona i postulatom ne bis in idem. Imajući u vidu da pre ustavnosudske zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda u krivičnoj stvari dolazi zaštita koju pružaju redovni sudovi kroz primenu sistemskih zakona, u meri u kojoj je to neophodno za ovaj rad, autor se osvrće i na pojedine odredbe ovih zakona. Osnovna svrha krivičnog prava je zaštita društva od kriminaliteta ali istovremeno ono svojom svrhom ne sme da ugrozi dostignute standarde ljudskih prava. Da li neke negativne kriminalnopolitičke tendencije, kao što su pojačana represija i krivičnopravni ekspanzionizam, kojima se nastoji da se postigne osnovna svrha ustvari ugrožavaju ljudska prava. Na kraju, autor zaključuje da kriterijumi koje postavlja Evropski sud za ljudska prava u velikoj meri proširuju materijalne i procesne garancije i jemstva ne samo u Srbiji, već i u najvećem delu Evrope.
Keywords: Ustav, krivični zakonik, osnovne slobode, ljudska prava, načelo zakonitosti, pravo na život, zabrana mučenja, ne bis in idem
References:
– Bajović, V. (2016) Slučaj Milenković – ne bis in idem u krivičnom i prekršajnom postupku. U: Ignjatović, Đ. (ur.) Kaznena reakcija u Srbiji – VI deo, Beograd: Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, str. 243–258.
– Beširević, V. et al. (2017) Komentar Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Beograd.
– Brnetić, D. (2009) Kaznenopravna zaštita od torture. Zagreb: AGM Zagreb.
– Ditertr, Ž. (2006) Izvodi iz najznačajnijih odluka Evropskog suda za ljudska prava, Beograd.
– Đorđević, M. (1995) Život kao objekat krivičnopravne zaštite. Pravni život, 9/95, str. 45.
– Ilić, G. (2016) O predvidivosti retroaktivne primene blažeg krivičnog zakona – osvrt na odluku Evropskog suda za ljudska prava: Mikulović i Vujisić protiv Srbije. U: Vasić, R. & Polojac, M. (ur.) Identitetski preobražaj Srbije Prilozi projektu 2015 – kolektivna monografija, Beograd: Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, str. 115–126.
– Ilić, G. P. (2011) Država versus kriminalitet i standardi ljudskih prava. U: Kron, L. & Knežić, B. (ur.) Kriminal i državna reakcija: fenomenologija, mogućnosti i perspektive. Palić: Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, str. 5–29.
– Kolarić, D. & Marković, S. (2016) Osnovna ljudska prava policijskih službenika u svetlu novog Zakona o policiji, Srpska politička misao, 3/16, str. 249.
– Kolarić, D. (2008) Krivično delo ubistva. Beograd: Službeni glasnik.
– Kolarić, D. (2013) Nova koncepcija krivičnih dela terorizma u Krivičnom zakoniku Republike Srbije. Crimen, 1/13, str. 49–71.
– Marković, S. (2015) Uloga policije u suzbijanju nasilja u porodici u prekršajnom postupku. Nauka, bezbednost i policija – Žurnal za kriminalistiku i pravo, 2/15, str. 211–231.
– Mrvić-Petrović, N. (2014) Poštovanje načela ne bis in idem pri suđenju za slične prekršaje i krivična dela, Nauka, bezbednost i policija – Žurnal za kriminalistiku i pravo, 2/14, str. 34.
– Novak, M. (1996) Pravo na život. Pravni život, 9/96, str. 3–26.
– Stojanović, Z. (1997) Pravo na život kao prirodno pravo čoveka. Pravni život, 9/97, str. 4.
– Stojanović, Z. (1998) Prirodno pravo na život i krivično pravo. JRKK, 1/98, str. 8.
– Stojanović, Z. (2012) Komentar Krivičnog zakonika Crne Gore. Podgorica.
– Stojanović, Z. (2014) Krivično pravo-opšti deo Beograd: Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu.
– Stojanović, Z. (2016) Garantivna funkcija krivičnog prava. U: Ignjatović, Đ. (ur.) Kaznena reakcija u Srbiji – VI deo, Beograd: Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, str. 1–15.
– Vujaklija, M. (1975) Leksikon stranih reči i izraza. Beograd: Prosveta Beograd.