OSTVARIVANJE IDEJE O IZGRADNJI PROBACIJSKOG SISTEMA U SRBIJI

Kompletan rad u pdf formatu

Autor/i: Dr Zoran M. Stevanović,

Stranice: 87-102
UDK: 343.24(497.11) 364-781.9:343.22
DOI:

Apstrakt: Povećanje stope kriminaliteta, a posebno stope recidivizma, s jedne strane, i pooštravanje kaznene politike kao reakcija na visok stepen krminalizacije društva, s druge strane, dovelo je do prenatrpanosti zatvora kako u svetu, tako i u Srbiji. Prenatrpanost zatvora i neefikasnost kazne lišenja slobode u prevenciji kriminala podstaklo je mnoge zemlje u iznalaženju drugih vidova sankcija i mehanizama u borbi protiv kriminala. Tako su u kaznene sisteme uvedene alternativne krivične sankcije ili sankcije i mere u zajednici, kao i organizacija službi za sprovođenje-realizaciju takvih aktivnosti. Probacioni sistemi danas postoje u većini evropskih zemalja nezavisno od zakonodavnih okvira koji su različiti, ali su ove službe približno istovetne po sadržaju aktivnosti, načinu organizacije i vrsti programa koje primenjuju. Razvoj probacionih sistema zahteva vreme, jer je to proces koji se izgrađuje u datom zakonodavnom sistemu jedne zemlje, uz uvažavanje posebnosti i realnih mogućnosti (kadrovskih,organizacionih, materijalnih i dr.). Uvođenjem alternativnih krivičnih sankcija u zakonodavstvo, kao i sve učestalija primena istih, učinjeni su značajni koraci u pravcu izgradnje probacionog sistema u Srbiji. Srbija je na početku izgradnje probacionog sistema i potrebno je vreme i znanje, ali i politička volja da se sistem postavi i profunkcioniše u punoj meri.

Ključne reči: probacioni sistem, alternativne sankcije, sankcije u zajednici, organizacija probacije, probacioni službenici, rad u javnom interesu, elektronski nadzor

Reference:
- Grupa autora (2009), Alternativne krivične sankcije i pojednostavljene forme postupanja, Udruženje javnih tužilaštva i zamenika javnih tužilaštva Srbije I Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu, Mrvić-Petrović, N.(2006), Alternativne sankcije i novo zakonodavstvo Srbije, Temida, br. 2. - Kovčo, V., Rajić, S., Balenović, M. (2009), Uspostava probacijskog sustava – novi izazov za Hrvatsku, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu (Zagreb), vol. 16, broj 2/2009. - Stevanović, Z.(2012), Efekti kazne zatvora u prevenciji kriminala, Delikti, kazna i mogućnosti socijalne profilakse, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd. - Stevanović, Z., Igrački, J.(2011), Efekti kazne zatvora i institucionalnog tretmana u prevenciji kriminaliteta, Pravna riječ, br. 2, Udruženje pravnika Republike Srpske, Banja Luka. - United Nations Standard Minimum Rules for Non-custodial Measures (The Tokyo Rules), United Nations,General Assembly, 1990, A/RES/45/110 - Izveštaj eksperata Saveta Evrope o sistemu alternativnih sankcija i probacije u Srbiji za 2006.