UZROCI MALOLETNIČKOG PRESTUPNIŠTVA
Autor/i: Dr Zlatko Nikolić,
Stranice: 75-85
UDK: 343.971:343.91-053.6
DOI:
Apstrakt: Predmet ovog rada je problem između biološki datih i socijalizirajućih faktora jedne ličnosti, u ovom slučaju maloletnika. Naučna saznanja su, naime, već utvrdila niz faktora od uticaja na ljudsko ponašanje, ali je problem i nadalje u prenaglašavanju pojedinih od njih. Tako pedagozi akcenat stavljaju na vaspitno-obrazovni proces, prenebregavajući pri tome socijalni milje i sredinski faktor, koji, pak, sociolozi prenaglašavaju na štetu socijalne psihologije i socijalne antropologije. Psiholozi tragaju za zajedničkim imeniteljem u ličnosti prestupnika, a pravnici traže rešenja u perfekcionističkom pravnom logizmu. Cilj ovog rada je, prema tome, da maloletnog prestupnika sagleda u celini njegovog bića, koje ima potencijale da bude i prestupnik (delinkvent i kriminalac), ali i socijalizovano ljudsko biće sa društveno prihvatljivim ponašanjem.
Ključne reči: maloletnici, prestupništvo, etiološki faktori, socijalizacija, posledice
Reference:
- From, E., Anatomija ljudske destruktivnosti, II tom, Naprijed, Zagreb, 1984.
- Gojković, V., Fejgelj, S., Osobine ličnosti kriminalaca, Revija za kriminologiju i krivično pravo, Vol. 45, br. 1, Beograd, 2007.
- Nikolić, Z., Kriminologija sa socijalnom patologijom, Narodna knjiga, Beograd, 2000.
- Radulović, D., Savremene koncepcije moralnog razvoja od značaja za prevenciju maloletničke delinkvencije, Zbornik radova Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, Vol. 26, br. 1-2, Beograd, 2006.
- Radulović, D., Blekburnov kognitivno-interpersonalni model prestupništva, Revija za kriminologiju i krivično pravo, Vol. 44, br. 1, Beograd 2006.
- Radulović, D., Radovanović, D., Psihološke karakteristike dece i adolescenata sa poremećajem u ponašanju, Zbornik radova Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, Vol. 26, br. 1-2, Beograd 2007.
- Radulović, D., Trajno i adolescencijom limitirano antisocijalno ponašanje mladih, Istraživanja u specijalnoj pedagogiji, Fakultet za specijalnu edukaciju I rehabilitaciju, Beograd, 2009.